Jak dobrać właściwy rozmiar rajstop?

Opublikowany: 2017-09-16 17:50:55
Kategoria: Porady

Rajstopy to idealne rozwiązanie nie tylko w chłodniejsze dni, ale także sposób na wysmuklenie nóg czy też uczynienie ich bardziej kuszącymi. Dostępne są one w różnych wielkościach, kolorach, wzorach i grubościach, dzięki czemu każda kobieta może dopasować je do sowich indywidualnych potrzeb, oczekiwań i preferencji. Okazuje się, że grubsze rajstopy są w stanie ochronić nogi przed zimnem skuteczniej niż robią to nie jedne spodnie. Bardzo ważne jest jednak to, aby zostały odpowiednio dobrane. Wówczas możemy liczyć na to, że będą prawidłowo spełniać swoje funkcje i zapewnią nam poczucie komfortu. Jak zatem dobrać odpowiedni rozmiar rajstop? Czym należy się kierować przy ich wyborze?

Dlaczego odpowiedni rozmiar rajstop ma tak duże znaczenie?

Rajstopy i pończochy to coś, co można znaleźć w każdej szafie kobiety. Niestety nie brakuje pań, które kupują je na chybił trafił, a jest to błąd. Pamiętamy o tym, że właściwie dobrany rozmiar rajstop jest niezwykle istotny, gdyż od tego zależeć będzie to, czy rajstopy będą się zsuwać bądź też nieestetycznie rolować. Nie mogą one być ani za duże ani też zbyt obcisłe, gdyż przyczynią się do zaburzenia krążenia, a to już prosta droga do powstania żylaków czy nawet cellulitu. W związku z tym należy dokładnie czytać dane znajdujące się na opakowaniach rajstop dotyczące rozmiarówki. W zależności od producenta, mogą się one różnić. Każdy producent rajstop bowiem dysponuje swoją własną rozmiarówką. Najczęściej spotyka się numerację od 1 do 5, ale także w przypadku rajstop mamy do dyspozycji dwa rozmiary bardziej uniwersalne ½ i ¾. W celu dopasowania odpowiedniego rozmiaru rajstop konieczna jest znajomość własnych wymiarów. Dlatego też należy regularnie się mierzyć i ważyć oraz sprawdzać obwód bioder.

Każda kobieta powinna sobie uświadomić fakt, że rozmiar rajstop dobierać należy indywidualnie. Źle dobrany rozmiar przyczynia się do zmniejszenia trwałości produktu oraz pojawiania się dziurek w okolicach palców i kroku. Zbyt krótkie rajstopy wiążą się z usytuowaniem kroku w niewłaściwym miejscu oraz ze zbyt rozciągniętym i wyblakłym wzorem, który został na nich umieszczony. Zbyt długie rajstopy natomiast przyczyniają się do powstawania marszczeń oraz zwijania się w okolicach kostek i kolan. Nie ma też chyba niczego gorszego, jak spadające i zsuwające się rajstopy prawda? Tak więc dobieranie właściwego rozmiaru nie dotyczy tylko ubrań czy butów, ale także rajstop. Nie bez znaczenia jest tutaj także kwestia materiału, z którego rajstopy zostały wykonane. Przykładowo rajstopy z lycry i mikrofibry są elastyczne i bardziej się rozciągają, jednakże i w tym przypadku nie można kupować zbyt małego rozmiaru. Z kolei rajstopy zimowe, czyli bawełniane, wełniane czy z wiskozy są mniej elastyczne i mogą nawet skurczyć się nieco podczas prania. Wszystko to należy więc mieć na uwadze, podczas kupowania rajstop.

Jak dobrać rozmiar rajstop i czuć się w pełni komfortowo?

Zwykle firmy produkujące rajstopy zamieszają na opakowaniach swoich produktów informacje odnośnie wagi, wzrostu i obwodu bioder. Dlatego też należy dokładnie się wymierzyć, aby dobrać odpowiedni rozmiar.

  • Dla kobiet o wzroście poniżej 152 cm, obwodzie bioder poniżej 96 cm i wadze 40-55 kg polecane są rajstopy w rozmiarze XS, które oznaczone są numerem 1.
  • Przy wzroście od 152 do 158 cm, obwodzie bioder od 96 do 100 cm i wadze 55-68 kg należy sięgnąć po rozmiar S, czyli numer 2.
  • Jeśli mamy powyżej 158 i poniżej 164 cm, obwód bioder 96-108 cm i ważymy od 68 do 78 kg, to odpowiednie powinny być rajstopy w rozmiarze M, czyli numer 3.
  • Rajstopy dla kobiet o wzroście 164-176 cm, obwodzie bioder 104-112 cm i wadze 78-85 kg mają rozmiar L, czyli numer 4.
  • Wersja XL, czyli numer 5, to rajstopy przeznaczone dla kobiet o wzroście 170-176 cm, obwodzie bioder 108-120 cm i wadze powyżej 85 kg.

Dokładne tabele rozmiarów można znaleźć na stronach największych polskich producentów:

Rajstopy Gabriella

 rozmiary rajstop Gabriella - tabela

Mona Kolekcja 2019/2020

Rajstopy Gatta

 rozmiary rajstop Gatta -tabela

Rajstopy Knittex

 rozmiary rajstop Knittex -tabela

Rajstopy Mona

 rozmiary rajstop Mona -tabela

Rajstopy Marilyn

 rozmiary rajstop Marilyn -tabela

Rajstopy Adrian

 rozmiary rajstop Adrian -tabela

Rajstopy Fiore

rozmiary rajstop Fiore -tabela

Udostępnij tę treść

Dodaj komentarz

 (z http://)